Ako bojovať s prekyslením organizmu?

Dlhodobé prekyslenie organizmu je vážny stav, ktorý má za následok mnohé ochorenia. Okrem únavy a psychickej nerovnováhy, môže viesť až k srdcovocievnym problémom a dokonca k rakovine. Dôležité je preto žiť a najmä stravovať sa tak, aby k prekysleniu organizmu nedochádzalo. Čo to znamená?

Takto odstránite prekyslenie organizmu

Aj keď máte pocit, že váš organizmus je už prekyslený a objavujú sa prvé problémy, nie je neskoro na zmenu. Zapracovať by ste mali najmä v týchto oblastiach:

  1. Stravovanie

Práve nezdravá kyselinotvorná strava je hlavnou príčinou prekyslenia organizmu. V dnešnej dobe je strava, ktorú prijímame, plná konzervačných látok, umelých farbív a aróm. Aj tie prispievajú k nezdravému pH nášho organizmu. Ktoré potraviny patria ku kyslým? Sú to najmä mliečne produkty, živočíšne bielkoviny, múčne jedlá a obilniny, ale aj niektoré druhy ovocia ako mandarínky, pomaranče, broskyne, či marhule. K okysličovačom organizmu však patria aj sladené ovocné šťavy, cukrovinky, alkohol, balené minerálky, káva a čaj. Čo by ste teda mali jesť? Váš jedálniček by mal pozostávať najmä z týchto potravín:

  • Je najväčším bojovníkom proti prekysleniu. Vhodné je jesť hlavne kapustu, brokolicu, kel, mrkvu, cuketu, paradajky, špenát, petržlen, zeler, chren, uhorky a papriku.
  • K zásaditému ovociu patrí prekvapivo aj citrón. Z ovocia sú vhodné tiež limetky, grapefruit, či čerešne.
  • Ideálne je kozie mlieko, rôzne klíčky, ľanové, slnečnicové a sezamové semienka a zo strukovín najmä sója a šošovica.
  • Klasické oleje nahraďte za studena lisovaným kokosovým, olivovým, hroznovým, či avokádovým olejom.

Pokiaľ ide o múčne jedlá, pri ich príprave by ste klasickú múku mali nahradiť špaldovou. Zo zásaditých potravín je vhodné aj tofu a napríklad mandle.

  1. Spôsob prijímania potravy

Aj ten rozhoduje o tom, či bude váš organizmus prekyslený. Vybudujte si správne stravovacie návyky. Jedzte v pravidelných intervaloch, menšie porcie potravy. Jedlo dôkladne prežúvajte. Prispievate tak k lepšiemu tráveniu. A najmä, jedzte v pokoji a pomaly.

  1. Pitný režim

Dostatočný pitný režim je základom zdravia. Čo však piť? Voda z vodovodu je určite lepšia ako balené minerálky. Avšak ak máte možnosť, čerpajte vodu na pitie z prameňa. Vhodné sú tiež bylinkové a zelené čaje.

  1. Vaša psychika

To, že nadmerný stres vedie k rôznym ochoreniam, určite viete. A prekyslenie organizmu v dôsledku stresu je takisto realitou. Preto sa snažte byť pozitívny. Odstráňte zo svojho života nenávisť, zlosť a agresiu. Tieto emócie totiž tiež vedú k prekysleniu organizmu.

Prekyslenie organizmu by ste určite nemali brať na ľahkú váhu. Môže sa totiž naozaj negatívne podpísať na vašom zdravotnom stave.